Naukowcy ze Stanford University School of Medicine wydłużyli ludzkie telomery używając mRNA do zaprogramowania TERT telomerazy
Badacze, używając zmodyfikowanego mRNA, wydłużyli telomery w ludzkich komórkach i dali nadzieję na skuteczną terapię odmładzającą.
Związek telomerazy i telomerów ze starzeniem jest już powszechnie znanym faktem. Do tej pory nie było jednak skutecznych i bezpiecznych metod wydłużenia tych elementów w komórkach człowieka. Naukowcy ze Stanford University School of Medicine opublikowali właśnie przełomowe w tym zakresie wyniki badań.
Opracowana przez nich metoda polega na wprowadzeniu do ludzkich fibroblastów i mioblastów specjalnie zmodyfikowanego, informacyjnego kwasu rybonukleinowego mRNA, kodującego podjednostkę enzymu telomerazy zwaną TERT (odwrotna transkryptaza telomerazy, ang. telomerase reverse transcriptase). W efekcie, w ciągu 24-48 godzin wzrasta aktywność telomerazy, telomery zostają błyskawicznie wydłużone oraz następuje zwiększenie aktywności proliferacyjnej komórek. Po trzykrotnym przeprowadzeniu takiego procesu (transfekcja) udało się wydłużyć telomery o 0,9 kb (900 par zasad) i doprowadzić do intensywnych podziałów komórek.
Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zaproponowanej procedury. Modyfikacja mRNA ma na celu zmniejszenie reakcji immunologicznej komórki na telomerazę i podtrzymanie informacji kodującej TERT na nieco dłuższy czas. Jednak po upływie 48 godzin telomery wracają do naturalnego trybu skracania. Nie istnieje więc zagrożenie spowodowania niekontrolowanego podziału komórek i podwyższenia ryzyka wystąpienia nowotworu.
Wypracowana metoda może doprowadzić do stworzenia szybkiej i okresowej terapii, pozwalającej w ciągu kilku dni cofnąć ponad dziesięcioletnie efekty skracania telomerów, podczas normalnego procesu starzenia. Powinna znaleźć szerokie zastosowanie w zwalczaniu chorób, tworzeniu leków i medycynie regeneracyjnej.