Badania nad przedłużaniem życiaMłoda krew odwraca efekty starzenia

16.05.20140

Dwa zespoły naukowe z prestiżowych uczelni, opublikowały raporty z badań, pokazujące silne efekty odmładzające młodej krwi. Transfuzja krwi pochodzącej od młodych myszy odwróciła u starszych osobników efekty procesu starzenia się mózgu, mięśni serca i innych narządów. Wyniki te mogą zbliżyć nas do terapii odwracającej efekty starzenia.

Badania polegały na połączeniu układu krwionośnego młodej i starej myszy. Krew młodego osobnika mieszała się z krwią starego.

Według raportu w Nature Medicine, Saul Villeda, autor jednego z badań na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, stwierdził, że krew 3-miesięcznych myszy odwróciła zmiany starcze w mózgu myszy 18-miesięcznych (odpowiednik 70-letniego człowieka). W obszarze mózgu zwanym hipokampem nastąpiła regeneracja komórek nerwowych, pojawiło się wiele nowych połączeń między neuronami usprawniając umiejętności uczenia i zapamiętywania.

Kolejnym etapem eksperymentu na Uniwersytecie Kalifornijskim było pobranie osocza krwi myszy młodych i wstrzyknięcie go starszym. Po przeprowadzeniu testów, okazało się, że stare zwierzęta zaczęły wykazywać znacznie lepsze zdolności poznawcze i motoryczne.

Villeda twierdzi, że za odmładzający efekt odpowiedzialne jest białko CREB (ang. cAMP response element-binding protein). Osocze młodej krwi aktywuje CREB, który włącza geny odpowiedzialne za tworzenie połączeń nerwowych.

W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda i opublikowanych w Science, wykazano że transfuzja krwi młodych myszy odmłodziła mózgi i mięśnie starszych. Obecne w młodej krwi związki chemiczne stymulowały wzrost naczyń krwionośnych w mózgu poprawiając krążenie i funkcjonowanie organu. Zwiększyły także liczbę komórek macierzystych układu nerwowego, z których powstają nowe neurony. Starsze myszy, które otrzymały młodą krew miały m.in. wyostrzony węch. Były w stanie odróżnić zapachy tak samo dobrze jak młode zwierzęta. Co ciekawe, gdy starsza krew została podana do młodym myszom, naukowcy zauważyli znaczne zmniejszenie liczby nerwowych komórek macierzystych w mózgu. Transfuzje młodej krwi odmłodziły także tkankę mięśniową starych myszy. Zarówno mięsień sercowy jaki i mięśnie szkieletowe zwiększyły swoją siłę i wytrzymałość.

Naukowcy z Harvardu, którymi kierowała Amy Wagers, wyizolowali z młodej krwi białko, które ich zdaniem było odpowiedzialne za odmładzające działanie. Ten związek chemiczny to GDF11, czynnik wzrostu i różnicowania komórek. Jego stężenie we krwi zmniejsza się wraz z wiekiem. Za pomocą zastrzyków uzupełniono poziomy GDF11 do wartości obecnych u młodych organizmów i także w ten sposób osiągnięto opisane wyżej efekty odmładzające.

Choć badania przeprowadzono na myszach, badacze uważają, że podobne terapie odwracające efekty starzenia powinny działać u ludzi. Białko GDF11 występuje także we krwiobiegu człowieka. W ciągu trzech-pięciu lat powinny rozpocząć się testy kliniczne GDF11 na ochotnikach. Badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego mogą być z kolei pomocne w leczeniu choroby Alzheimera.  Naukowcy zamierzają pobrać osocze młodych, zdrowych osób i podać je cierpiącym na tę chorobę.

Źródła:

http://www.nature.com/nm/journal/vaop/ncurrent/full/nm.3569.html

http://www.sciencemag.org/content/344/6184/630.abstract

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *