Badania nad przedłużaniem życiaProces starzenia się myszy odwrócony przez naukowców z Harvardu

13.03.20140

Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School, zdołali skutecznie odwrócić proces starzenia, odmładzając zużyte narządy starych i słabych myszy. Teraz mają nadzieję, że uda się osiągnąć podobne efekty u ludzi lub przynajmniej spowolnić starzenie.Ronald DePinho, który przewodził badaniom opublikowanym w czasopiśmie naukowym Nature, stwierdził, iż zaobserwowana regeneracja była silna i dynamiczna.

Sam proces starzenia nie jest jeszcze dobrze poznany, lecz wiemy, że może być spowodowany wieloma czynnikami. DePinho skupił się na tzw. skracaniu telomerów. Człowiek w każdej swojej komórce ma po 23 pary chromosomów, zawierających DNA. Na końcach każdego chromosomu znajdują się fragmenty ochraniające go przed uszkodzeniami. Podczas kolejnych podziałów komórki telomery ulegają skróceniu, aż w końcu przestają spełniać swoją funkcję, co prowadzi do śmierci komórki lub przejścia w stan zawieszenia, stan starzenia. Proces ten wpływa na powolne starzenie się całego organizmu.

Naukowcy z Harvardu wyhodowali genetycznie zmodyfikowane myszy, którym brakowało telomerazy – enzymu, który odbudowuje skracające się telomery. Te osobniki przedwcześnie starzały się oraz cierpiały na różne dolegliwości, w tym mniejszy rozmiar mózgu, bezpłodność, zły węch, uszkodzenia organów wewnętrznych. Kiedy zwierzętom podano zastrzyki, aby aktywować enzym zaobserwowano znaczną regenerację uszkodzonych tkanek, w tym wzrost nowych neuronów w mózgu i odwrócenie oznak starzenia.

Przełożenie tej metody na organizm ludzki nie musi być jednak łatwe. U człowieka wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność telomerazy, aby zapobiegać niekontrolowanym podziałom komórek i rozwojowi nowotworu. Podniesienie poziomu tego enzymu u ludzi może spowolnić proces starzenia, ale zwiększa ryzyko raka. DePinho twierdzi, że metoda może być bezpieczna przy stosowaniu okresowym i tylko u młodych ludzi, u których nie występują nawet niewielkie, nieujawnione skupiska komórek nowotworowych. U żadnej z myszy poddanych badaniu nowotwór nie rozwinął się.

Źródło: http://www.nature.com/nature/journal/v469/n7328/full/nature09603.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *